Apetyt na KEKS`a

KEKS , to Konferencja Edukacji Kreatywnej Szkół, zorganizowana w dniach 16 - 18 maja b/r przez Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe oraz Poradnię Psychologiczno  – Pedagogiczną w Chojnicach.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach aktywnie uczestniczyli w przebiegu konferencji. Brali udział w warsztatach, byli prelegentami i słuchaczami wykładów znakomitych specjalistów w zakresie pedagogiki twórczości (prof. dr hab. Krzysztof Szmidt, prof. UG, dr hab. Teresa Bauman, dr Wacław Idziak, Wojciech Radziwiłowicz, Marian i Danuta Chwastniewscy,  mgr Radosław Nowak)
   Szkoła powinna przygotowywać dziecko do bycia otwartym i gotowym do przyjmowania coraz to nowych wyzwań, jakie stawia przed nim nieustannie zmieniający się świat. Szkoła nie może być barierą utrudniająca myślenie twórcze, ponieważ proces uczenia się jest długotrwały i wymaga aktywności. Każdy wysiłek jest ważny, nawet ten, który nie przyniesie zakładanego rezultatu. Ważne jest bowiem, aby wiedzieć, dlaczego pomysł się nie udał i co można by zmienić, żeby uzyskać lepsze efekty w przyszłości. Wspólny wysiłek ucznia i nauczyciela – zaangażowanie, zaciekawienie, dialog, praca w zespole, dostrzeganie problemów i pokonywanie barier są nieodzownym elementem procesu twórczego. A im bardziej dziecko zaangażuje własne emocje  i wyobraźnię, tym bardziej twórczo potrafi wykorzystać zdobytą w takich warunkach wiedzę…
     Po co szkolna klasa staje się sceną, statkiem, obcą planetą? Po co zastanawiać się, jak wygląda zapach lub co ubierałby dzisiaj Zeus? Być może po to, żeby  uczyć się i odkrywać coś nowego i jednocześnie dobrze się bawić, unikać schematów, rutyny i nudy nie tylko z perspektywy  ucznia, ale i nauczyciela.

Redakcja: Monika Szopińska / Aleksandra Małecka / Aleksandra Szczepańska

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie http://cew.bizneschojnice.eu

Czwartek, 2017-05-25

Imieniny: Borysa, Magdy
Nie udało się załadować pogody.